Prawidłowa higiena intymna

Miejsca intymne, ze względu na swoją wrażliwość, wymagają odpowiedniego traktowania. Nieprawidłowa higiena intymna oraz nieodpowiednia bielizna mogą przyczyniać się do powstawania infekcji, podrażnień, a to z kolei często prowadzi do odczuwania dyskomfortu i bólu. Z tego powodu, warto zadbać o to, aby codzienna higiena miejsc intymnych była prawidłowa.

Jak dbać o miejsca intymne?

Wiele kobiet boryka się z problemem infekcji miejsc intymnych. Najczęściej są to infekcje grzybicze, których obecność jest mocno związana z pielęgnacją. Niewłaściwa dieta, bogata w sporą ilość cukru staje się doskonałą pożywką dla grzybów. Jeśli niewłaściwie dbamy o miejsca intymne, wówczas nasza naturalna bariera ochronna zostaje naruszona. Aby ochronić się przed tego typu dolegliwościami i zatroszczyć się o prawidłową higienę intymną, warto pomyśleć o kilku kwestiach.

Jak myć miejsca intymne?

Błędne jest przekonanie, że im częściej myjemy miejsca intymne, tym lepiej. Okazuje się, że zbyt częste mycie pozbywa nas flory bakteryjnej, będącej naszą tarczą ochronną. Z tego powodu, należy myć intymne części ciała raz lub maksymalnie dwa razy dziennie. Bardzo ważne jest również to, aby podczas korzystania z wanny nie przebywać zbyt długo w wodzie, a jeśli to możliwe, korzystać z prysznica. Miejsca intymne należy myć letnią wodą, gdyż gorąca woda może naruszyć naturalną barierę ochronną. Po kąpieli należy bardzo dokładnie, a jednocześnie delikatnie osuszyć miejsca intymne. Warto również stosować przewiewną, bawełnianą bieliznę.

Higiena intymna a depilacja

Owłosienie pełni funkcję ochronną oraz grzewczą. Niestety, długotrwałe zaniechanie depilacji prezentuje się nieestetycznie i znacząco utrudnia higienę intymną. Z kolei zbyt częste depilowanie może powodować podrażnienia i bardziej obfite odrastanie włosa. Z tego powodu, warto taki zabieg przeprowadzać maksymalnie raz na dwa tygodnie. Bardzo dobrym pomysłem jest skracanie włosa za pomocą trymera, bądź maszynki elektrycznej. Takie rozwiązanie minimalizuje konieczność całkowitego depilowania. Używając maszynek jednorazowych należy zadbać o ich czystość, dezynfekując je po każdym użyciu. Dodatkowo, warto regularnie wymieniać ostrza, gdyż jeśli maszynka jest tępa, może ranić skórę, a sam zabieg będzie bardzo nieprzyjemny i nieskuteczny. Pianki i żele do golenia miejsc intymnych powinny charakteryzować się naturalnym składem.

Odpowiedni płyn do higieny intymnej, to jaki?

Źródłem dolegliwości miejsc intymnych jest często używanie nieodpowiedniego kosmetyku. Wysuszona skóra powoduje ból i łatwo się podrażnia. Wiele drogeryjnych wariantów niewiele różni się od żelu pod prysznic, czy mydła w płynie. Aby więc wybrać odpowiedni dla siebie preparat warto kierować się składem produktu. Odpowiedni płyn do higieny intymnej powinien zawierać kwas mlekowy i wyciągi z naturalnych składników. Należy unikać preparatów zawierających barwniki, alkohole, mocne substancje myjące, konserwanty, a także sztuczne dodatki zapachowe. Należy też pamiętać, że w przypadku higieny intymnej, mniej znaczy więcej. Niewielka kropla produktu, dokładnie rozprowadzona w dłoniach z wodą powinna w zupełności wystarczyć.

Mogą Ci się spodobać