Małe kraje w Europie, które warto odwiedzić

małe kraje w europie

Francja jest olbrzymim krajem i ukrywa dziesiątki atrakcji. Możemy tutaj zarówno wygrzewać się na plażach Morza Śródziemnego, jak i zdobywać imponujące, górskie zamki. Tak samo Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi mogą pochwalić się nieskończonymi wręcz ilościami zabytków i formacji naturalnych.

W wielkich krajach często aż ciężko zdecydować się, co wybrać. Dlatego właśnie niekiedy warto postawić na zwiedzanie małych europejskich państewek. Lichtenstein, Andora, San Marino. Każde z z nich ma lekko odmienny charakter i posiada unikalny klimat (a nawet chciałoby się powiedzieć “mikroklimat”).

Co zwiedzić w Andorze?

Andora to ciekawostka pod naprawdę wieloma względami. Przede wszystkim jest niezależnym państwem, a jednocześnie jej głowami państwa są hiszpański biskup i prezydent Francji (to naprawdę skomplikowane). Jednocześnie mieszkańcy określają siebie nie jako Andorczyków, ale andorskich Katalończyków. Językiem urzędowym też jest zresztą kataloński.

Andora to niewielki kraj położony w Pirenejach. Stanowi gratkę dla wszystkich, którzy mają ochotę spędzić wakacje w górach ze śródziemnomorskim klimatem. Na wymagające przechadzki można tutaj wybrać się dosłownie z każdego punktu. Wystarczy powiedzieć, że stolica państwa znajduje się na wysokości przeszło tysiąca metrów.

W Andorze możemy też zwiedzać liczne zabytki oraz zanurzyć się w źródłach termalnych (znajdują się one w miejscowości Escades). Więcej na temat tego państwa znajduje się na stronie: https://nawakacje.eu/andora/.

Ostatnia prawdziwa monarchia Europy

Z jednej strony, Liechtenstein jest nowoczesnym i zamożnym państwem Europy Zachodniej. Z drugiej, jego ustrój wydaje się być przestarzały i zbyt mocno skupiony na monarsze. W teorii rządzi parlament. W praktyce lokalny książę ma prawo weta absolutnego, co daje mu możliwość zablokowania właściwie każdej ustawy.

Liechtenstein leży w Alpach na granicach ze Szwajcarią (z którą zresztą jest powiązany licznymi umowami). W tym alpejskim państewku możemy liczyć na piękne widoki i górskie przechadzki. Stolica w równym stopniu zachwyca co rozczula. Vaduz liczy sobie około pięć tysięcy mieszkańców. Możemy tutaj zwiedzić między innymi muzeum filatelistyczne oraz rzucić okiem na zamek książęcy (ale z daleka, bo w dalszym ciągu jest zamieszkany). Kliknij tutaj aby przeczytać więcej o Liechtensteinie.

wakacje w europie

Odwiedź eksklawę we Włoszech – San Marino

Większość najmniejszych miast Europy posiada kilka cech wspólnych. Leżą w górach i odznaczają się nietypowymi systemami politycznymi.

San Marino jest ze wszystkich stron otoczone przez Włochy, a funkcję jego przywódców pełni dwóch kapitanów regentów.

Jeśli chodzi o zwiedzanie, najważniejszą atrakcją San Marino jest Monte Titano. Ta góra ma niespełna osiemset metrów wysokości, ale jednocześnie zapewnia spektakularne widoki – zarówno ze szczytu jak i z zewnątrz. Na jej szczycie znajduje się zamek, który rzekomo został zbudowany przez świętego Marynusa. Tę informację należy włożyć pomiędzy legendy, bo postać zmarła w czwartym wieku naszej ery. Budowla mimo wszystko zapiera dech w piersiach.

Mogą Ci się spodobać