Jak polubić siebie? Mój sposób na samoakceptację

Dziś coraz więcej osób ma problem z zaakceptowaniem siebie. Z jakichś powodów nie lubimy samych siebie, a przez to jesteśmy nieszczęśliwi, czujemy się niedopasowani, nie mamy pewności siebie. W dzisiejszym wpisie opowiem wam o tym skąd biorą się problemy z samoakceptacją i co zrobić, żeby polubić samego siebie.

Dlaczego mamy problemy z samoakceptacją

Współcześnie bardzo dużo ludzi ma problemy z pewnością siebie. Jednym z winowajców jest popularność social mediów. W sieci każdy może wykreować swój idealny świat i idealnego siebie. Obserwując same sukcesy naszych znajomych i znanych osób w internecie zaczynamy się z nimi porównywać i popadamy w przygnębienie. Nie mamy takiego doskonałego ciała, pięknych włosów, nie podróżujemy co miesiąc do innego kraju, nie mamy takich idealnych i grzecznych dzieci, dużego grona serdecznych znajomych itd. Wydaje się nam, że wszyscy dookoła żyją jak w bajce, tylko nie my. Inną przyczyną jest brak akceptacji naszych słabości i emocji przez rodziców lub opiekunów w dzieciństwie. Jednak istnieją sposoby na to, aby polubić siebie i przestać się martwić!

Jak zaakceptować siebie? Moje sposoby

Poniżej spisałam dla was kilka porad o tym jak zaakceptować siebie:

Wycisz wewnętrznego krytyka

Jeśli masz problem z akceptowaniem siebie, to pewnie często słyszysz wewnętrzny głos, który nieustannie cię krytykuje: „Jak mogłaś to powiedzieć w towarzystwie? Jesteś żałosna, wszyscy się z ciebie śmieją, widziałaś jak patrzyli”, „Chyba nie zamierzasz wyjść w tym z domu, wyglądasz jak idiotka”. Teraz wyobraź sobie, że ten wewnętrzny głos się materializuje i ma postać koleżanki, która cały czas wszędzie za tobą chodzi i wytyka twoje błędy. Chciałabyś się z nią dalej przyjaźnić? Pewnie, że nie i tak samo powinnaś wyciszyć wewnętrznego krytyka.

Znajdź w sobie dziecko, pokochaj je i akceptuj

Małym dzieciom wszystko się wybacza, bo są słodkie i kochane oraz są po prostu dziećmi, dlatego akceptujemy ich niedoskonałości. W chwilach słabości wyobraź sobie siebie jako takiego bobasa – obdarz go miłością, na którą zasługuje bez względu na błędy, które popełnia.

Chwal samą siebie

Pochwal siebie za każdą najdrobniejszą rzecz, która wymagała od ciebie wysiłku. Czy jest to rozmowa kwalifikacyjna, porządki w ogrodzie albo wizyta u dentysty, chwal siebie i mów „Ale byłaś dzielna!”.

Pozbądź się toksycznych ludzi ze swojego życia

Czasami koleżanki z przykładu o wewnętrznym krytyku są niestety prawdziwe. Krytykują otwarcie lub między wierszami. „Ładna sukienka, szczuplej w niej wyglądasz”, „Świetna fryzura, zasłania ci odstające uszy”. Podkopują twoją pewność siebie, nigdy szczerze nie chwalą, a ty ciągle zastanawiasz się co jest z tobą nie tak. Porozmawiaj z taką koleżanką o tym, że nie akceptujesz jej zachowania, a jeśli to nie pomoże, to rozważ zakończenie znajomości.

Przyjmuj komplementy

Osoby z niską pewnością siebie słysząc komplementy wręcz odruchowo zaprzeczają. Przestań zaprzeczać i zacznij przyjmować komplementy! Zacznij od mówienia „dziękuję”, a zobaczysz ile się zmieni.

Mogą Ci się spodobać