Białe zęby – wszystko, co musisz wiedzieć o pięknym uśmiechu [PORADNIK]

Białe zęby to wizytówka każdej kobiety. Wszystkie pragniemy razić bielą naszego uśmiechu, jednak jak utrzymać śnieżną biel, gdy we wszystkim co jemy znajdują się różne chemiczne i naturalne barwniki? Kino hollywoodzkie, social media i magazyny narzucają nam postacie idealne, które przeszły tysiąc zabiegów – w tym wstawienie sztucznych (idealnie białych) zębów. Zastanawia mnie czy białe zęby to faktycznie oznaka zdrowia?

Białe zęby = zdrowe zęby?

Białe zęby nie zawsze są oznaką zdrowych zębów. Również mnie to zaskoczyło, ponieważ jak widzimy, że ktoś ma białe i do tego proste zęby to jesteśmy przekonani, że ma idealnie zdrowe i zadbane szkliwo. Ząb jest kością, której odcień nabywamy genetycznie od naszych rodziców i dziadków. Są osoby o białej kości oraz żółtej. Niestety posiadacze białych zębów nie mają lekko, ponieważ ich zęby są bardziej narażone na działanie próchnicy i bakterii. Osoby z białym zgryzem dużo częściej odwiedzają dentystę, a ich zęby są poddawane leczeniom kanałowym i innym nieprzyjemnym zabiegom. Nie dbając o nie w odpowiedni sposób muszą wydać fortunę na dodatkowe leczenie. Osoby z żółtą kością są mniej podatne na próchnicę, przez co można powiedzieć, że ich zęby są zdrowsze. Ludzie z obsesją na punkcie białych zębów, którzy wręcz rażą zimną i nienaturalną bielą wcale nie mają zdrowych zębów. Pierwszą wadą posiadania idealnych ząbków jest przeogromna nadwrażliwość, która jest spowodowana częstą ilością naświetlania. Specjalne światło i preparaty poza upiększaniem, również osłabiają nasze zęby. Nie dajcie się zwieźć, bo większość amerykańskich celebrytów nie ma swoich zębów. Wystarczy wyszukać w internecie stare zdjęcia Lindsey Lohan, czy Cristiano Ronaldo i już wiemy, że zostaliśmy zwiedzeni. Ta idealna biel to porcelana. Niech każdy odpowie sobie na pytanie, co tak naprawdę jest zdrowe? Natura, czy porcelana i masa chemikaliów? Jeżeli chodzi o mnie, to wolałabym mieć swoje zęby, nawet jakby były żółte… a poza tym istnieje masa sposobów na naturalne wybielenie ząbków, więc wcale nie trzeba wydawać milionów. Ale o tym za chwilę.

Jak dbać o zęby? – Higiena jest najważniejsza

Moja przyjaciółka jest stomatologiem i bardzo często opowiada mi, jak kobiety przychodzą do niej na wybielanie zębów, a nie potrafią zadbać o swój uśmiech. Mają próchnicę i niedoczyszczony osad nazębny. Jej powieści skłaniają do refleksji. Po co wybielać zęby, jak nawet nie umiemy zadbać i ich higienę? Przecież to ona jest najważniejsza. Wybielanie to taka wisienka na torcie idealnie zadbanych zębów. Na rynku jest cała masa past do zębów z kryształkami wybielającymi. Okej, ale co poza tym? W ciągu dnia spożywamy całkiem sporo jedzenia, które zostaje nam pomiędzy zębami, razem z wszelkimi bakteriami i nawet o tym nie wiemy. Podręcznikowo powinno się myć zęby rano i wieczorem, ale uważam, że powinniśmy je myć wtedy, kiedy mamy możliwość i potrzebę. Najlepiej po każdym jedzeniu. Warto też nitkować zęby, ponieważ między nimi również zbiera się pełno zanieczyszczeń. O tym się zawsze zapomina… Płukanie płynem antybakteryjnym również powinno wejść w nasz nawyk, gdyż takie zamknięcie procesu higieny zębów, zapewnia, że nie powstanie na nich próchnica, czy nie wystąpi nadwrażliwość. Regularne dbanie o higienę zębów, zapewni nam komfort i zdrowe szkliwo. Czy to nie jest piękniejsze od sztucznej bieli?

Jak wybielić zęby?

Jeżeli komuś bardzo doskwiera żółć zębów, na rynku istnieje kilka sposobów na wybielanie. W gabinetach stomatologicznych można spotkać się z dwiema podstawowymi metodami wybielania. Pierwszą z nich jest zabieg wykorzystujący lampę Beyond. Wybielanie to polega na nałożeniu na zęby specjalnego żelu, który jest aktywowany światłem eksmitowanym właśnie z tej lampy. Zabieg trwa około godzinę i przynosi najbardziej oczekiwane efekty. Usuwa przebarwienia, a także nadaje zębom śnieżnobiałą biel. Dentyści w swoich gabinetach wykorzystują także metody z wykorzystaniem nakładek. Na początku stomatolog wykonuje odlew Twojej szczęki i wykonuje dopasowaną do niej sylikonową nakładkę. Przepisuje specjalistyczne żele znajdujące się w strzykawkach. Pacjent codziennie przez snem nakłada nakładkę wypełnioną płynem. Taka kuracja trwa od jednego do dwóch tygodni i przynosi długotrwałe rezultaty. Niestety obie metody równają się z ogromnymi kosztami.

Jak wybielić zęby w domu?

Świetnym domowym sposobem na najbielsze zęby jest węgiel. Polecam, ponieważ sama stosowałam i efekty są diametralne. Wybielanie zębów węglem aktywnym jest banalnie proste. Wystarczy mieć w domu węgiel – taki zwykły z apteki (taki jak na biegunkę). Należy go pokruszyć i wymieszać z łyżeczką wody lub łyżeczką oleju kokosowego (zyska wtedy konsystencję pasty i dodatkowo będzie słodszy). Mieszamy wszystko i tak przygotowaną pastą myjemy zęby. Po umyciu nie płuczemy jamy ustnej przez około 3 minuty. Następnie spłukujemy i możemy cieszyć się idealną bielą. Dobrze jest zrobić zdjęcie przed i po dla większego szoku.

Mogą Ci się spodobać