Gastropatia żółciowa – przyczyny i objawy

Odczuwasz nieprzyjemne bóle brzucha po spożyciu posiłków? Twój organizm odmawia posłuszeństwa? Nadkwasota zaburza Twój codzienny tryb życia? Warto zastanowić się nad przyczyną takiego stanu oraz podjąć skuteczne działania niwelujące wszelkie objawy ze strony układu pokarmowego. Choć istnieje wiele chorób tego narządu, to jednym z często występujących schorzeń jest  gastropatia żółciowa. W tym artykule postaram Ci się przybliżyć przyczyny choroby. Przedstawić objawy, które mogą towarzyszyć dysfunkcji, jak również doradzić prawidłową drogę działania – diagnostykę i leczenie. 

Żółć w żołądku – czym jest gastropatia żółciowa?

Czym jest gastropatia? Dlaczego żółć gromadzi się w żołądku? W jaki sposób człowiek odczuwa postęp choroby? W dalszej części postaram Ci się w prostych i zrozumiałych słowach opisać schorzenie, jak również podpowiedzieć na co zawrócić uwagę, jeśli posiadasz, którykolwiek z symptomów. 

Gastropatia żółciowa to zaburzenie, które powstaje na skutek zniszczenia błony śluzowej znajdującej się bezpośrednio w żołądku. Stan ten jest skutkiem zalegania żółci, a następnie przedostania się jej do dwunastnicy. Patologiczna sytuacja powoduje zatem wiele nieprzyjemnych reakcji, a sami pacjenci odczuwają je jako dręczące “odbijanie”, cofanie się treści czy wyczuwalne bóle brzucha. 

Niejednokrotnie choroba ta początkowo nie daje żadnych oznak, dlatego warto codziennie dbać o dietę i nawyki żywieniowe, jak również wykonywać rutynowe badania kontrolne.

Czy wiesz, skąd bierze się to nieprzyjemne i uciążliwe uczucie? Opisze Ci kilka sytuacji, które mogą doprowadzić do takiego stanu.  

Jakie mogą być przyczyny występowania gastropatii żółciowej?

Przyczyn powstawania choroby może być wiele, tak samo, jak odmian i poziomu zaawansowania problemu. Dokładny opis zaburzenia i postępowania możesz uzyskać również odwiedzając witrynę https://zdrowiewformie.pl/gastroskopia-zolciowa-objawy-leczenie. Ja pokrótce postaram Ci się przedstawić główne źródła patologicznego stanu układu pokarmowego. Do najbardziej widocznych i powszechnych czynników należą:

 • predyspozycje genetyczne – ryzyko wystąpienia choroby, jeśli u przodków pojawiały się tego rodzaju problemy. Są to  zaburzenie dziedziczne, które można określić na podstawie testu DNA. 
 • częste zażywanie leków niesteroidowych – nadmierne korzystanie z przeciwbólowych środków leczniczych, które zawierają szkodliwe substancje – Ibuprofen, ketonal, diklofenak sodowy, itp. 
 • refluks żołądkowy, 
 • choroba alkoholowa – nadmierna ilość substancji powoduje marskość wątroby, a co za tym idzie zmniejszony przepływ krwi przez organy jamy brzusznej. 
 • zakażenie bakteriami – Helikobakter,
 • nieprawidłowa dieta, nadużywanie ostrych i tłustych posiłków, 
 • wiele innych.

 Jak wygląda diagnoza i leczenie gastropatii żółciowej?

Wszelkie choroby układu pokarmowego, jak również jego specyficzna budowa mogą przynieść wiele cierpienia oraz spowodować niewydolność innych układów ludzkiego organizmu. Oprócz omawianego schorzenia warto zwrócić uwagę na wiele innych problemów i symptomów, a także poznać informacje dotyczące zdrowia i radzenia sobie z wszelkimi dolegliwościami. Dzięki serwisowi https://zdrowiewformie.pl/zdrowie/uklad-pokarmowy/ poszerzysz swoją wiedzę oraz znajdziesz odpowiedź na nurtujące Cię pytania. 

Jak zatem nie dać się chorobie? Co począć, gdy zauważysz pierwsze niepokojące objawy?

Pierwsze niepokojące symptomy należy konsultować z lekarzem. Specjalista przepisze Ci szereg badań do wykonania, przeprowadzi dokładny wywiad, jak również zaproponuje sposoby leczenia. 

Po uzyskaniu dokładnych wyników wiadomym będzie, jaki stopień zaawansowania oraz podłoże pochodzenia posiada omawiany przez Ciebie problem. Teraz będzie można dobrać odpowiednie techniki lecznicze, wśród których wyróżnia się:

 • zmiana diety – wdrożenie posiłków lekkostrawnych, 
 • unikanie produktów zawierających nadmierną ilość kwasów solnych, 
 • zmiana nawyków żywieniowych –  powolne i dokładne przeżuwanie jedzenia, 
 • napary z roślin naturalnych, ziół, 
 • leczenie ambulatoryjne – zażywanie przepisanych leków i preparatów, 
 • zabiegi chirurgiczne, itp. 

Mogą Ci się spodobać