Dlaczego warto kontrolować domowy budżet?

Każdy może polepszyć swoją sytuację finansową, jeśli tylko tego chce. Wystarczy co miesiąc gromadzić nawet niewielkie sumy, by po jakimś czasie móc pozwolić sobie na przyjemności. Wyjazd na wakacje, czy kupno samochodu za odłożone pieniądze będzie nie tylko spełnieniem marzeń, ale też realizacją celu mającego na celu ćwiczenie cierpliwości. Kontrolując domowy budżet znacznie przybliżysz się do osiągnięcia swoich celów materialnych.

Czym jest domowy budżet?

Budżet domowy to suma naszych wydatków oraz przychodów. Przychody to pieniądze, które dostajemy w pracy oraz te z innych świadczeń jak zasiłki, czy emerytura. Wydatki są zazwyczaj tym większe, im większa jest nasza rodzina. Stosunkowo łatwo mają single, bo nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem rodziny. Mieszkając “na swoim” muszą jednak opłacać czynsz, albo spłacać kredyt mieszkaniowy. Można więc stwierdzić, że najłatwiej gromadzić pieniądze będąc nie tyle singlem, co mieszkając z rodzicami. Wtedy koszty życia są na niskim poziomie. Nie trzeba płacić za mieszkanie, prąd i inne media. Często rodzice kupują też jedzenie. Gdy więc zarabia się przyzwoicie – można szybko zgromadzić sporą sumę pieniędzy na wymarzone auto, czy luksusowy urlop. Co jednak w sytuacji gdy mamy dzieci, a nasze domowe wydatki są wyższe od przychodów? Trzeba zrobić tak, by wszystko nam się spięło, a najlepiej by na koncie zostawało jeszcze parę złotych na nieprzewidziane wydatki. W tym celu trzeba najpierw zaplanować budżet domowy.

Korzyści z kontrolowania domowego budżetu

Kontrolując domowy budżet panujesz nad swoimi finansami. Wiesz ile wydajesz i ile zarabiasz, a do daje Ci możliwość zaplanowania budżetu na przyszłość. Oczywiście nie przewidzisz wszystkich zdarzeń w swoim życiu, dlatego musisz zostawić miejsce na niespodziewane wydatki. Pomyśl jednak o korzyściach z planowania budżetu. Odkładając 500 złotych po roku uzbierasz 6000zł! To w sam raz na rodzinną wycieczkę w fajne miejsce. Jeśli pieniądze gromadzić będziesz przez dwa lata, uda Ci się kupić niezłe używane auto, a po kilku latach całkiem nowy samochód. Korzyści możesz odczuć też na co dzień. Wyznacz specjalny budżet na przyjemności. Niech będzie to Twoja “skarbonka” w którą odkładać będziesz drobne sumy. Raz w miesiącu za uzbierane pieniądze zabierz rodzinę do restauracji, lub na coś słodkiego. Ważne, by co jakiś czas porządnie się nagradzać.

Jak zaplanować prosty budżet domowy?

Prosty budżet domowy możesz bardzo łatwo zaplanować przy użyciu komputera. Wystarczy nam program Microsoft Excel, lub arkusze kalkulacyjne Google. Przygotuj sobie tabelkę i wprowadź tam swoje najważniejsze wydatki: jedzenie, ubrania, rozrywka, opłaty związane z dziećmi i inne rzeczy, na które wydajesz najwięcej pieniędzy. Wpisuj każdy wydatek w odpowiednim punkcie. Najlepiej zaplanuj budżet na cały rok – pomnóż Twoje miesięczne przychody x12. To samo zrób z wydatkami z pierwszego miesiąca prowadzenia budżetu. Zobaczysz, czy wydajesz więcej niż zarabiasz i na czym możesz trochę zaoszczędzić.

Mogą Ci się spodobać