Jak pozbyć się rozstępów?

Rozstępy są jednym z rodzajów uszkodzeń skóry, które wiążą się przede wszystkim z dyskomfortem psychicznym. To właśnie przez rozstępy spada nasza samoocena, jak i postrzeganie samego siebie. Rozstępy są swoistymi bliznami, pasmami powstającymi na powierzchni skóry.

Dlaczego powstają rozstępy?

Rozstępy powstają głównie poprzez nadmierne rozciągnięcie skóry, które to najczęściej spowodowane jest nadmiernym przybieraniem masy ciała. Jednakże nadwaga czy otyłość nie zawsze jest równoznaczna z wystąpieniem rozstępów. Według naukowców dużą rolę odgrywają także predyspozycje genetyczne, a dokładniej rzecz ujmując z syntezą włókien elastycznych oraz kolagenowych. To przekłada się bezpośrednio na mniejszą elastyczność skóry co zaś skutkuje jej uszkodzeniem oraz powstawaniem rozstępów. Oprócz aspektów genetycznych dużą rolę odgrywają również hormony. W tym miejscu należy wspomnieć o hormonie stresu- kortyzolu, który ma duży wpływ na syntezę włókien kolagenowych i elastycznych. Przyrost masy ciała nie zawsze musi być równoznaczny z niewłaściwym sposobem odżywiania się oraz brakiem aktywności fizycznej. Rozstępy w większości przypadków występują także u kobiet w ciąży, gdzie skóra także jest poddawana rozciąganiu. Jednakże głównym czynnikiem jeśli nie jest to ciąża jest nadwaga oraz otyłość. Nie mniej obarczone ryzykiem powstania rozstępów jest młodzież w okresie dojrzewania, a co za tym idzie szybkiego wzrostu oraz osoby uprawiające sporty siłowe. Z rozstępami mamy do czynienia przede wszystkim w okolicach pośladków, rąk, brzucha, ud, a także i pleców. U sportowców są to najczęściej miejsca takie jak: ramiona, barki oraz klatka piersiowa.

Czy istnieje magiczna maść na rozstępy?

Istnieje szereg sposób na walkę z rozstępami, jednak należy mieć na uwadze to, że ich całkowite wyeliminowanie jest możliwe jedynie drogą chirurgiczną. Nie mniej większość z osób stara się zmniejszyć ich widoczność poprzez stosowanie specjalnych maści. Czy są one w stanie skutecznie pomóc? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że kluczem powinna być tu odpowiednio zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna. Maść jak najbardziej może pomóc, jednak nie należy oczekiwać cudownych rezultatów nie przestrzegając diety. Maść na rozstępy może okazać się dobrym zakupem, który usprawni cały proces, ale nie będzie głównym czynnikiem odpowiedzialnym za zanik rozstępów.

Dieta a rozstępy

Jak zostało wspomniane ogromny wpływ na pozbywanie się rozstępów ma mądra i dobrze zbilansowana dieta. To właśnie jedzenie ma zbawienny wpływ na cały organizm, a także i skórę. Przede wszystkim w pierwszej kolejności zaleca się walkę z nadprogramowymi kilogramami, które de facto zrzuca się dzięki diecie. Ograniczyć należy wszelkiego rodzaju przetworzone produkty typu fast food, słodycze i różnej maści przekąski i słodzone napoje. Warto wybierać przede wszystkim żywność bogatą w witaminy, minerały oraz błonnik. Pomocne okazuje się również białko, które jest zdecydowanie najważniejszym makroskładnikiem. Na talerzu powinny gościć więc produkty bogato odżywcze o stosunkowo niskiej gęstości energetycznej.

Mogą Ci się spodobać