Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Czy można to zaplanować, żeby dobrze wypaść?

Moje pierwsze 5 sekund

Niemal wszystkie badania i teorie psychologiczne dotyczące budowania wizerunku są zgodne w jednym. Chcemy, czy nie chcemy – każdy człowiek buduje sobie postrzeganie i oceny swojego rozmówcy w ciągu pierwszych chwil rozmowy. Na nic zda się etykieta biznesowa i poprawność polityczna – nasz mózg już nawet podświadomie ocenia i kataloguje osoby w ciągu pierwszych 5 sekund od poznania. Jest to związane m.in. z tak zwanym efektem aureoli. Nasz mózg automatycznie ocenia drugą osobę i na podstawie jednej cechy (np. postawa ciała – wskazująca na pewność siebie, czy jej brak?) zakłada szereg pozostałych cech. O co chodzi? Na przykład, jeżeli osoba wejdzie do pokoju w sposób pewny siebie i z uśmiechem – będziemy automatycznie zakładać, że jest mądra, sympatyczna i będzie doskonałym pracownikiem. Podobnie jest z negatywnym pierwszym wrażeniem – trudno będzie nam zaufać osobie, którą w pierwszym odruchu ocenimy negatywnie. Warto mieć świadomość tych procesów i zadbać o nasze pierwsze wrażenie.

Unikanie kontaktu wzrokowego – psychologia

Kontakt wzrokowy to kolejny klucz do budowania udanego wizerunku. Na pewno znacie osoby, które ciągle unikają kontaktu wzrokowego, wodząc wzrokiem po ścianach, czy nerwowo wpatrując się w swoje stopy. Albo wprost przeciwnie – osoby, które ciągle wpatrują się w nas i automatycznie wywołują poczucie dyskomfortu. Obie te strategie nie pomogą nam w przyciągnięciu uwagi i sympatii interlokutora. Jak może zostać odebrane unikanie kontaktu wzrokowego? Przede wszystkim jako brak poczucia pewności siebie, brak chęci do nawiązania kontaktu, czy – co jeszcze gorsze – jako sygnał, że nie jesteśmy zadowoleni z sytuacji, w której się znaleźliśmy i najchętniej bylibyśmy gdzie indziej. Niestety, jak wskazują poradniki psychologiczne – nasze oczy mówią o nas więcej, niż nasze usta. Mówi się, że treść tego, co mówimy odpowiada jedynie za 7% wrażenia odbiorcy. Warto więc pamiętać o pewnym siebie, acz niekrępującym patrzeniu w oczy rozmówcy.

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie – przepis

Jest bardzo wiele sposobów na to, aby zrobić dobrze pierwsze wrażenie. Na pewno ważna jest postawa ciała – wchodząc na spotkanie powinniśmy mieć wyprostowaną postawę, patrzeć prosto w oczy rozmówcy. Równie istotny jest wygląd – zgodnie z powiedzeniem – jak Cię widzą, tak Cię piszą. W relacjach biznesowych powinniśmy zadbać o takie detale, jak np. dobrze wyprasowana koszula, pasek dopasowany do butów, czy schludnie ułożone włosy. Na tej podstawie od razu tworzymy swój wizerunek jako osoby godnej zaufania, która doskonale dba nawet o najmniejsze szczegóły. W czasie rozmowy warto pokazać drugiej osobie, że nie tylko mówimy, ale też aktywnie słuchamy rozmówcy – dlatego warto na przykład sparafrazować jej wypowiedź, zadać pytanie, które zwróci uwagę na szczegóły. Warto po prostu być ciekawym drugiego człowieka i dać mu to odczuć. Lekki uśmiech do odbiorcy również będzie pomocny i przyczyni się do budowania pozytywnego wizerunku. Można też pokusić się o stosowny żart sytuacyjny – nikt nie lubi przecież, kiedy ludzie biorą wszystko na serio!

Mogą Ci się spodobać